Najekonomičnije grejanje stambenog prostora

Grejanje kuće je važno pitanje tokom zimskih meseci, pa čak i u oblastima gde temperature retko padaju ispod nule. Troškovi grejanja mogu lako da potroše skoro polovinu prosečnog kućnog budžeta za energiju, što energetsku efikasnost čini važnim ciljem za one koji žele da smanje troškove kućnog komfora. Ukoliko Vam je potreban novi sistem grejanja kuće, imate nekoliko opcija za postizanje visokoefikasne, jeftine operacije koja će održavati Vaš dom toplim i udobnim dugi niz godina.

Zašto visoka efikasnost?

Najjednostavniji razlog za odabir visokoefikasnog sistema grejanja je taj što će rad koštati mnogo manje od modela niže efikasnosti. Sistemi visoke efikasnosti često mogu da smanje tekuće troškove za polovinu ili više, pri čemu najefikasniji tipovi sistema grejanja smanjuju račune i do 70 procenata. Iako je obično skuplji na početku, efikasniji sistem na kraju može doprineti velikim uštedama.

Imajte na umu da koji god sistem grejanja da kupite, on mora biti odgovarajuće veličine da proizvede nivo grejanja koji Vam je potreban. U ovom slučaju, veličina sistema je njegov funkcionalni kapacitet da generiše toplotu. Neka Vaš HVAC stručnjak izvrši proračun grejnog opterećenja u Vašem domu kako bi odredio koliko je grejanja potrebno.

Pronalaženje najefikasnijeg sistema grejanja: Peći

Jedan od najefikasnijih sistema grejanja je stambena peć. Peći su verovatno najčešći tip sistema grejanja koji se danas koristi. Starije peći nisu veoma efikasne, ali noviji modeli sadrže nove tehnologije i karakteristike koje mogu povećati efikasnost na izuzetno visoke nivoe.

Tri najčešće vrste peći su:

Gas: Gasne peći koriste prirodni gas, bogat prirodni resurs. Većina peći u radu su modeli na prirodni gas. Lokalna komunalna preduzeća snabdevaju gasom kroz dovodnu cev instaliranu u Vašem domu, iako se gasovod često ne proteže do udaljenijih ruralnih područja. Peć na prirodni gas može zapravo koštati manje za rad od toplotne pumpe sa izvorom vazduha, iako je njena efikasnost grejanja mnogo niža. To je zato što je prirodni gas poslednjih godina postao izuzetno jeftin.

Ulje: Uljne peći sagorevaju lož ulje da bi proizvele toplotu. Ulje obično obezbeđuje lokalni dobavljač koji isporučuje gorivo u rasutom stanju i skladišti ga u rezervoaru u ili blizu Vašeg doma. Snabdevanje gorivom za peći na naftu mora se pratiti kako bi se osiguralo da ulje ne ponestane kada Vam je najpotrebnije. Lož ulje i propan, još jedna vrsta goriva za peć, su relativno skupi.

Struja: Električne peći zagrevaju Vaš dom koristeći električnu energiju za napajanje grejnih kalemova koji proizvode toplotu. Pošto ne sagorevaju gorivo, ne proizvode izduvne gasove ili ugljen monoksid koji bi mogli predstavljati opasnost po bezbednost u Vašem domu. Oni su skuplji za rad u većini oblasti od peći na gas jer struja košta više (BTU do BTU) od prirodnog gasa, a za razliku od toplotnih pumpi sa vazdušnim izvorom, njihova efikasnost nikada ne može porasti iznad 100 procenata.

Kada birate peć, proverite AFUE ocenu sistema. AFUE, ili godišnja efikasnost korišćenja goriva, je standardni pokazatelj efikasnosti peći. Pokazuje koliko energije u gorivu se pretvara u upotrebljivu toplotu i koliko će verovatno biti izgubljeno.

Kontaktirajte nas već danas za više informacija o grejanju kuće i stručnu pomoć pri izboru najefikasnijeg sistema grejanja za Vaše stambene potrebe.

Grejanje Vodoterm

Shopping cart

close